top of page

DIGITAL SPONTANIETY
Tr: Dijital Rastlantı

2022/23 Second Term

Horticulture Centre INN

Öğrenciler: Serhat Ay, Murat Arık, Zeynep Yılmaz, Ğays Elukab, Memet Tuna, Jalel Asaad, Dilara Arım, Eyüp Şancı, Elifnaz Öztürk, Ahmetcan Akkoyun, Şilan Aydemir, Elif Aslan

 

Teknoloji, tarım ve sanatın merkezi olarak kurgulanacak olan tasarımlar çok işlevli çözümleri ve sürdürülebilirlik anlamında ekolojik yaklaşımları gerekli kılmaktadır. Çok işlevliliğin kentsel bir boyut kazanmasını sağlayan INN kelimesi ise tasarımların konaklama ihtiyacını karşılayabilecek mekanlara atıfta bulunmaktadır.

Kullanıcı profilleri ve takvimlerine uygun zaman-mekan karşılaşmalarının çözüm alternatiflerini arayan proje, dijital araçların verdiği avantajları sonuna kadar kullanmayı desteklemektedir.

Çalışmaların, takvime uygun stratejiler belirlenerek zamanında ve eksiksiz olması içerisinde çok işlevlilik, teknoloji, tarım, sanat ve kültürel miras unsurlarını barındıran bütün proje süreci içerisinde daha da önem kazanacaktır.

Proje arazisi Mardin Kalesi’nin kuzeyinde kalan ve askeri alan sınırının bitiminden Midyat yoluna doğru uzanan büyük bir arazi parçasıdır. Arazide kültürel miras unsuru olan eski taş ocaklarından kalma mağaralar bulunmaktadır. Tarım niteliği öne çıkan arazinin özellikle bahar aylarında çiçek açan ağaçların oluşturduğu görsel şölen ile peyzaj estetiği, kent silüeti ve topoğrafya bilimi açısından değerlenmesi gerekmektedir. Topoğrafya yapısının da arazi kullanımı ve sürdürülebilir çözümler bakımından etraflıca analiz edilmeyi beklemektedir.

Projelerin dijital üretimlerinde bina bilgi modellemesi teknikleri ile hızlı ve alternatifli, yani tasarım opsiyonları ile birlikte, temsiller beklenmektedir.

Dijital Rastlantı 9

Horticulture kelimesi “bahçıvanlık” olarak dilimize çevrilirken bunun bir merkezini tasarlıyor olmak kentlerin sürdürülebilirliğini ilgilendiren bütün botanik faaliyetlerini kapsamaktadır.

Konuya dair

Kaynakların sürdürülebilirliğini sosyal anlamda da sağlama hedefi olan böyle bir merkez aynı zamanda katılımcı odaklı olmak durumundadır. Katılımcı odaklı bir tasarımın kullanıcı profillerinin ve ihtiyaç programının verimli mekansal dizimler gerektirmektedir. Bu programın (1) teknoloji, (2) tarım, (3) sanat başlıklarında toplanacak olan faaliyetlerin dengeli ve arazi ve yakın çevre ile ilişkiler bağlamında yerine özgü olmalıdır.

MAÜ Mimarlık Fakültesi

24 Hükümet Caddesi

Gül Mahallesi

Artuklu / Mardin

Turkey

+90 (482) 213 40 02 (6007)

serdaraydin (at) artuklu (dot) edu (dot) tr

©2022 by Serdar Aydin

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page